Szczególnie w gronie nauczycieli, wychowawców, korepetytorów, przedszkolanek często pojawia się potrzeba wyróżnienia ucznia za wysokie osiągnięcia w nauce, sporcie oraz inne umiejętności. Jeśli chcemy wyróżnić duże grono uczniów np. podczas pasowania na ucznia lub rozdania listów pochwalnych możemy zamówić w drukarni ciekawe dyplomy. Posiadają one dość duży asortyment różnego rodzaju gotowych szablonów i wzorów dyplomów, a przy dużym zamówieniu koszt jednego jest stosunkowo niewielki. Mało opłacalnym rozwiązaniem jest kupowanie takich dyplomów, gdy potrzebujemy kilku lub kilkunastu sztuk dyplomów. Z pomocą przychodzi nam nasz własny komputer, drukarka oraz darmowe oprogramowanie.

Być może nie słyszałeś nigdy o innych pakietach biurowych niż Microsoft Office, ale muszę Cię uświadomić, że istnieje otwarty pakiet biurowy Open Office, który niesie same korzyści dla Twojego małego domowego biura. Po pierwsze jest całkowicie darmowy i jest do pobrania ze strony OpenOffice. Po drugie wszystkie stworzone w tym pakiecie projekty możesz wykorzystać także w celach komercyjnych. Niektórzy z was mogą powiedzieć teraz, że przecież mają licencję na Ms Office. Chwała Wam za to, jednak ilu z Was ma licencje biznesowe? Zamierzam pokazać Wam, że z OpenOffice Writer stworzycie za darmo projekty dyplomów uzyskując takie same efekty jak w płatnym odpowiedniku tego programu – Ms Word, a jeśli umiesz już obsługiwać Ms Word poznanie OpenOffice Writer nie zajmie Ci dużo czasu.

Zacznij więc od pobrania pakietu OpenOffice, zainstalowania go i uruchomienia programu Writer. Prawda, że bardzo podobny do Ms Word? I do tego całkowicie darmowy. Teraz w zależności od Twoich umiejętności, wyczucia smaku, fantazji możesz zacząć tworzyć swój własny dyplom lub jeśli tworzysz dyplomy szkolne mogą Cię zainteresować wzory dyplomów, które już ktoś stworzył i zamieścił do pobrania w Internecie. Zacznijmy od przelania na papier własnego pomysłu na dyplom. Jak wiesz cały czas będziemy dbać o to, aby nasza praca była w stu procentach legalna. Będziemy więc bazować też na darmowych komponentach, więc jeśli dobrze poszukasz natkniesz się na takie serwisy z klipartami jak Open Clip Art Library lub WPClipart. Udostępniają one swoje zasoby na licencji GNU/GPL, czyli oddają swoje dzieła na użytek publiczny, więc możesz z nich korzystać jak tylko chcesz. Dyplom wygląda lepiej jeśli nie jest czysto biały i nie przypomina jednego z wielu dokumentów urzędniczych. Warto jest więc poszukać w wyżej wymienionych serwisach ciekawych obramowań do dyplomów i ornamentów wpisując na przykład słowo kluczowe “background” (tło). Po ściągnięciu wybranego tła lub obramowania możesz go zaimportować do Writer-a, rozciągnąć do odpowiednich rozmiarów, a następnie przesunąć pod spód, abyś mógł na wierzchu coś napisać. Jak to zrobić? Zainteresuj się opcją Obraz z listy po kliknięciu prawym klawiszem myszy na grafikę. Znajdziesz tam takie opcje jak “przepływanie” oraz “w tle”.

Mając utworzone obramowanie strony przejdziemy do wstawiania tekstu. Osobiście uważam, że im ciekawszy krój czcionki tym ciekawiej wygląda dyplom, jednak jeśli chcemy stworzyć coś zupełnie darmowego nie możemy sobie pozwolić na swobodę także w tej kwestii. Kroje pisma, czcionki także pochodzą z czyjejś pracy i powinniśmy ją uszanować. Jeśli chcemy skorzystać z pięknego kaligraficznego kroju pisma, które znaleźliśmy razem z pakietem Microsoft Office, w naszym systemie operacyjnym lub na stronie z czcionkami, musisz liczyć się z tym, że te komponenty także są jakoś licencjonowane i są czyjąś własnością. Najpewniej jest więc skorzystać z darmowych krojów czcionek tworzonych na licencji zbliżonej do GNU przez grupę GUST. W tym miejscu chciałbym Cię zainteresować projektem “Tex Gyre” prowadzonym przez wyżej wymienioną organizację. Po pobraniu wybranych krojów czcionek i zainstalowaniu ich w Twoim folderze systemowym z czcionkami (dla Windows czcionki należy skopiować do C:/Windows/Fonts/) możesz korzystać z nich w edytorze Writer. Polecam również korzystanie z komponentu Fontwork pakietu OpenOffice. Jest to funkcja podobna do microsoftowego WordArt, która pozwala tworzyć ciekawe wizualnie napisy. Pamiętaj, aby stworzone w Fontwork napisy (np. DYPLOM) były oparte na darmowym kroju czcionki!

Kiedy przygotujesz już tekst wstaw do swojego dyplomu związane z tematyką wyróżnienia ciekawe kliparty. Nieco wcześniej wymieniłem dwa serwisy, w których możesz znaleźć właśnie takie darmowe kliparty. Jeśli poradziłeś sobie już z ustawieniem tła, nie powinieneś mieć problemów z umieszczeniem tam dodatkowych grafik. Na przykład jeśli tworzysz dyplomy sportowe zainteresuj się grafikami zawierającymi medale, sportowców, trofea itp. Zagwarantuje to, że każdy na pierwszy rzut oka będzie wiedział jaki jest kontekst wzoru dyplomu. Teraz pozostało już tylko wpisać imię i nazwisko nagradzanego laureata i wyróżnienie gotowe do wręczenia.

Jak wspominałem wcześniej możesz też zaczerpnąć pomysł lub oprzeć swój dyplom na darmowych szablonach dostępnych w Internecie. Podejrzewam, że najwięcej inwencji twórczej potrzebują szkolne dyplomy dla dzieci, dyplomy sportowe oraz te śmieszne wręczane na osiemnastkę i inne jubileuszowe okazje. W powyższych przykładach znajdziesz kilka pomysłów gotowych do pobrania, wykonanych w OpenOffice i co ważne także opartych na licencji typu Public Domain. Teraz czeka Cię tylko zabawa, przerabianie do własnych potrzeb gotowych wzorów.

A jeśli tylko poczujesz, że masz zmysł graficzny, sprawia Ci to przyjemność lub ktoś zainteresował się już twoimi projektami nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć swój własny biznes lub poszerzać zasoby otwarte zasoby GNU/GPL.