Ostatnio przydarzyła mi się dziwna przypadłość na moim HP ProBook 4310s z zainstalowanym Windows 7. Otóż system miał problem z odczytem większości pamięci typu USB Flash Pendrive. Większości, ponieważ niektóre udawało mu się czytać, co do teraz wydaje mi się dziwne. Jak łatwo można było to zdiagnozować, system nie potrafił odnaleźć sterownika do tego urządzenia. Przeszukując fora internetowe zauważyłem, że problem jest dość powszechny na Windows Vista oraz Windows 7.

Jeśli masz podobną przypadłość, od razu wyjaśniam, że najprawdopodobniej plik usbstor.inf nie znajduje się w Twoim systemie, z bliżej nieznanych mi powodów, tam gdzie powinien. Poniżej przedstawiam rozwiązanie krok po kroku, które jest wolnym tłumaczeniem rozwiązania zaprezentowanego przez internautę troyjadams na forum Microsoft TechNet.

 1. Uruchom Edytor Rejestru Windows. (Start -> Uruchom -> regedit)
 2. Z drzewa rejestru znajdź gałąź HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion
 1. W oknie zawartości w/w gałęzi kliknij dwukrotnie na wartość DevicePath
 2. W oknie edycji dodaj średnik na koniec bieżącego ciągu tekstowego oraz dodaj %SystemRoot%\System32. W wyniku tej operacji wartość DevicePath powinna wyglądać podobnie do tej:
  Uwaga! Nie usuwaj %SystemRoot%\inf z wpisu DevicePath!
 1. Kliknij OK, aby zatwierdzić zmiany, a następnie zamknij Edytor Rejestru WIndows
 2. Usuń pliki INFCACH.1 z lokalizacji: C:\Windows oraz C:\Windows\Inf, jeśli istnieją.
 3. Sprawdź czy w lokalizacji C:\Windows\Inf istnieje plik usbstor.inf. Jeśli nie wykonaj punkt 8 lub 9.
 4. Z innego systemu Windows Vista/7 z lokalizacji C:\Windows\inf skopiuj plik usbstor.inf oraz usbstor.sys do swojego katalogu C:\Windows\inf.
 5. Wyszukaj na swoim dysku C plik usbstor.inf. Możesz to wykonać uruchamiając wiersz poleceń (Start -> Uruchom -> cmd) a następnie wpisać dir usbstor.inf /s. Wejdź do katalogów, w któych plik usbstor.inf został znaleziony, a następnie skopiuj ich zawartości do katalogu systemowego C:\Windows\inf.
 6. Ponieważ urządzenia, dla których nie zostały odnalezione sterowniki zostały już oznaczone jako “nieznane”, należy usunąć je z menadżera urządzeń Windows. W tym celu, otwórz Menadżer Urządzeń Windows, a następnie odinstaluj (prawy klawisz myszy -> odinstaluj) wszystkie urządzenia, które oznaczono jako powodujące problem.
 7. Uruchom ponownie komputer lub odłącz, a następnie ponownie podłącz Pendrive.
 8. System powinien rozpocząć poszukiwanie sterowników dla nowozainstalowanego urządzenia oraz je znaleźć. Napęd powinien być widoczny w oknie Mój komputer