Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić sposób, dzięki któremu łatwo, skutecznie i przyjemnie możemy wykonać backup danych pomiędzy dwoma komputerami w sieci LAN. No tak, ale w czym problem, jeśli mogę sobie na komputerze źródłowym udostępnić via FTP lub SMB całą partycję, a na komputerze docelowym to wszystko pobrać na dysk. Wszystko zaczyna się ładnie kopiować. Mamy do skopiowania około 50GB danych. Nie będziemy przy tym siedzieć, idziemy spać. Rano wita nas komunikat, który wyskoczył po 15 minutach od rozpoczęcia transferu:

Podirytowani faktem, że komputery całą noc pracowały na darmo klikamy Skip. Wychodzimy na uczelnię. Po powrocie czeka nas jeszcze ciekawsza niespodzianka.

Ale zaraz? Gdzie jest Skip? Ponowienie próby kopiowania nie pomaga. Musimy przerwać transfer. Skopiowało się trochę danych, w sumie nie wiadomo do jakiego momentu. Jak ominąć przy oznaczaniu elementów do kopiowania ten pechowy pagefile.sys?

Tworzymy sieć LAN

Jeśli Twoje maszyny już widzą się w sieci LAN pomiń ten krok. Komputery w moim “laboratorium” ;) nie były podłączone do sieci LAN, dlatego postanowiłem sobie stworzyć takową samemu. Najprościej i najszybciej (szybciej też jeśli chodzi o transfer) będzie jak połączysz obie karty sieciowe kablem krosowanym (crossover cable). Jeśli nie masz takiego kabla, ale masz zwykły podłącz go. Większość nowoczesnych kart sieciowych posiada funkcję Auto MDI-MDIX pozwalającą na dowolne podłączanie kabli prostych i krosowanych. Zlokalizuj oba komputery w jednej sieci np. 192.168.0.0/24 i ustaw im odpowiednio IP 192.168.0.1 oraz 192.168.0.2. Udostępnij w sieci na komputerze źródłowym zasób, który chcesz skopiować, a następnie sprawdź na drugim czy jest on dostępny. Jeśli tak możemy przejść do kolejnego kroku.

Mapujemy dysk sieciowy

Jeśli zasób do skopiowania, czyli np. cały dysk logiczny D jest widoczny w sieci pod adresem np. \\192.168.0.1\D\ możemy przejść do mapowania dysku sieciowego. Nie jest to konieczny zabieg, jednak dużo łatwiej będzie nam się w przyszłości posługiwać narzędziem do kopiowania danych. Mapowanie dysku sieciowego możemy wykonać na dwa sposoby, okienkowo i konsolowo. Ja przyzwyczaiłem się do tej pierwszej metody. W oknie Mój komputer znajdziesz bez problemu opcję Mapuj dysk sieciowy.


Sprowadza się to do podania ścieżki sieciowej do katalogu, który ma zostać zmapowany na dysk sieciowy. Jeśli wszystko zrobiłeś do tej pory poprawnie, czyli połączenie między komputerami jest stabilne, a zasób dostępny, w oknie Mój komputer powinien pojawić się pod literą Z: (czy tą jaką wybrałeś) dysk sieciowy z zawartością identyczną jak w zasobie sieciowym \\192.168.0.1\D.

No tak, obiecałem, że pokażę jeszcze jak mapować dysk przy użyciu komend konsolowych. Wykorzystamy tu komendę NET USE w następujący sposób:

NET USE z: \\192.168.0.1\D

Jeśli dostęp do zasobu sieciowego wymaga uwierzytelnienia użyj:

NET USE z: \\192.168.0.1\D haslo /USER:nazwa_uzytkownika

Po dokładniejszą dokumentację NET USE odsyłam tutaj: http://banita.pl/konf/smbmapwinxp.html

XCOPY

Program XCOPY działa wyłącznie w trybie konsolowym. Aby go uruchomić otwórz wiersz poleceń (Start -> Uruchom -> cmd). Narzędzie to daje nam możliwość kopiowania plików z wyborem odpowiednich atrybutów takiego transferu danych. I to właśnie ta możliwość początkowej konfiguracji późniejszych zachowań programu XCOPY podczas procesu kopiowania danych czyni go tak bardzo wygodnym i użytecznym.

Zaklęcie, którego użyjemy zbliżone jest do poniższego [1]. Zanim jednak je wpiszesz musisz wiedzieć jak wybrane przełączniki będą sterować zachowaniem się Xcopy podczas kopiowania.

xcopy z:\ c:\backup\ /E /V /C /F /H /Y /Z

Użyte atrybuty i ich opis:

  • /E – nakazuje kopiować katalogi, podkatalogi oraz puste katalogi,
  • /V – weryfikuje każdy nowy plik,
  • /C – kontynuuje kopiowanie nawet po wystąpieniu błędu,
  • /F – kopiując wyświetla pełną nazwę pliku źródłowego i docelowego (opcjonalne),
  • /H – nakazuje kopiować pliki ukryte i systemowe,
  • /Y – automatyczne zastępowanie istniejących plików docelowych,
  • /Z – kopiowanie w trybie umożliwiającym ponowne uruchomienie.

XCOPY rozpocznie kopiowanie całej zawartości dysku Z:\ na lokalny dysk C do katalogu backup. Jeśli Ci wygodnie, możesz kopiować w drugą stronę, uruchamiając XCOPY na komputerze źródłowym, jednak musisz pamiętać, aby dysk sieciowy miał prawa do zapisu.

Kiedy już Twój XCOPY rozpocznie kopiowanie, możesz spokojnie położyć się spać. Dobranoc ;-)

[1] XCOPY – Wikipedia, http://en.wikipedia.org/wiki/XCOPY (02.09.2010);