Przygoda z programem IT Expert Start UP w Banku Millennium dobiegła końca. Doczekałem się nawet publikacji mojej “notki feedback’owej” na stronie Banku Millennium.

Źródło: http://www.bankmillennium.pl/pl/o-banku/kariera/program-rozwoju-ekspertow/it-expert-start-up/wypowiedzi-praktykantow/ [22.02.2012]
 
 

Moja przygoda z Bankiem Millennium zaczęła się 18 kwietnia 2011 roku, kiedy to dostałem wiadomość od Zespołu Rekrutacji i Rozwoju z informacją o ogłoszeniach rekrutacyjnych. Ze strony internetowej Banku dowiedziałem się, na jakich zasadach działa program Expert Start Up oraz jakie zadania czekają jego uczestników. Jak dotąd, wszystkie wyzwania związane z branżą IT, które podejmowałem w życiu uczelnianym oraz zawodowym, kończyły się sukcesem. Pomyślałem więc, że czas na kolejne, trudniejsze. Chciałem sprawdzić swoją wiedzę, doświadczenie i opanowanie. Bank Millennium mi to umożliwił.

 

Wypełniłem formularz, wysłałem CV i tak rozpoczął się kilkuetapowy proces rekrutacji, który na bieżąco monitorowany był przez kompetentnych pracowników Banku. Teraz mogę powiedzieć, że sam proces rekrutacji w dużej mierze pokazuje kandydatowi, jakie wyzwania czekają pracowników Banku każdego dnia. Awans do kolejnych etapów, pomijając niesamowitą satysfakcję, pozwala także na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy to jest to, czym chciałbym zajmować się w życiu zawodowym.

 

Udało się! Rozpocząłem pracę w Banku Millennium. Tak jak wszyscy uczestnicy programu IT Expert Start Up zapoznałem się nie tylko z działaniami departamentu, w którym będę pracować, lecz także z organizacją całego banku. O bezproblemowe wdrożenie do pracy dbają opiekunowie programu rozwoju pracowników. Swoją pracę rozpocząłem w polsko-portugalskim zespole IT, który od samego początku przyjął mnie jako pełnoprawnego developera – członka zespołu. Postawiono przede mną realne zadania, którymi aktualnie zajmowali się programiści, a moja praca stanowiła wkład we wspólny wysiłek całego zespołu. To wszystko pod okiem mentora – dyrektora jednostki, który, odpowiednio mnie ukierunkowując, wspierał mój rozwój. Muszę także podkreślić, że program ten dał mi również szansę pogłębienia kompetencji analityka biznesowego w obszarze IT. Brałem udział w wielu spotkaniach, w których mój głos liczył się na równi z innymi, a niektóre z moich propozycji rozwoju bankowości elektronicznej zostały zaaprobowane do wdrożenia.

 

Podczas siedmiu miesięcy pracy w Departamencie Rozwoju Aplikacji zdobyłem ogromną wiedzę i doświadczenie, którą z przyjemnością wykorzystam w dalszej współpracy już jako etatowy pracownik Banku Millennium.